Sviatočný punč Vinárovej ženy

Ingrediencie:

0,7 l čierneho čaju

1-2 dcl vody

15 klinčekov

2 celé škorice

1 bobuľka nové korenie celé

cca 5 PL cukru

fľaša červeného vína

1,5-2 dcl whiskey

jablko/pomaranč

Ako na to?

Čierny čaj si uvarte predom. Do väčšieho hrnca dajte zovrieť vodu, cukor a všetky koreniny. Po zovretí prilejte čierny čaj a opäť počkajte na zovretie. (Takéto dlhšie preváranie uvoľní arómu korenín). Keď tento základ začne vrieť, prilejte červené víno, premiešajte a opäť priveďte do bodu varu. Akonáhle začne punč bublotať, vypnite a prilejte whiskey - už nevarte - odparili by ste alkohol. My používame na punč Jack Daniels Tennesse Honey whiskey, lebo má jemnú medovú chuť, ale môžete obmeniť s rumom alebo iným alkoholom, ktorý preferujete. No rátajte s inou chuťou.

Nezabudnite na záver punč ochutnať a podľa toho ešte dochucovať. Príliš suché víno, bude potrebovať viac cukru, sladké víno sa uspokojí s menšou dávkou cukru. Pohrajte sa s chuťami, prilejte whiskey, čaj... ako to cítite. Mne sa minule pri hrnci ocitol zvyšok hroznového muštu, tak aj ten skončil v punči.
Pred podávaním nasypte do každej šálky zopár nadrobno nakrájaných jabĺčok, prípadne aj pomaranč. 

Ak vám zvýši punč, nemusíte ho vylievať. Pred odchodom do postele z neho vytiahnite škoricu a choďte spať. Na druhý deň bude punč ešte harmonickejší. Škoricu tam už nedávajte. Ak by sa v punči dlho lúhovala, zanechala by punč horký so zemitou chuťou. 

A čo deti?

Deti milujú slovo PUNČ! Takže akonáhle sa u nás začne toto slovo skloňovať, musím uvariť aj nealko verziu pre nich. Je to veľmi jednoduché. Liter ovocného čaju dám prevariť s jednou škoricou a cca 5 klinčekmi. Keď trošku čaj vychladne, pridám fľašu nášho hroznového muštu. Pridávam ozaj až po chvíli, lebo mušt obsahuje vitamíny a keby sa pridal v bode varu pri 100 stupňoch prišiel by o svoju zdravú vzácnosť. Ak však nemáte mušt, môžete ho nahradiť jablkovým džúsom a ten pokojne zohrejte rovno s čajom. Kupovaný klasický džús už totiž nezvykne mať v sebe vitamíny. Pre podávaním nezabudnite aj deťom nahádzať do šálky trochu ovocka a štrngnúť si s nimi.

Na záver? užite si čas s rodinou či priateľmi... či len tak sami so sebou.

Komentáre (0)

V tejto chvíli bez komentárov